Henry Ford Hospital (The Flying Bed), 1932 by Frida Kahlo
Henry Ford Hastanesi, Frida KAHLO,1932,Museo Dolores Olmedo, Meksika.

Frida’nın geçirdiği trafik kazası, onun bir ömür ağrılar ve acılarla dolu hayat sürmesine sebep olmuştur. Kazada rahmi ve yumurtalıkları da büyük hasar görmüştür. Hamile kalması çok riskli olmasına rağmen büyük bir aşkla sevdiği Diego’dan çocuk sahibi olmayı  denemiş ve iki kez gebe kalıp her iki bebeği de karnındayken kaybetmiştir. Bu resimde Frida ilk gebeliğinde yaşadığı kürtaj hikayesini konu edinmiştir. Doktorların önerisi ile yatak istirahatine çekilse de vücudu direnememiştir ve kanaması olduğu için doktorları bebeği almak zorunda kalmıştır. Bebeğinin olmasını çok isteyen Frida, derin bir depresyona girmiştir. Bebeğinin resmini yapabilmek için fetüsün getirilmesini istemiştir fakat bu isteği yerine getirilmemiştir.

Frida yaşadığı kayıpla derin bir üzüntü içerisindeyken, kaldığı hastanenin adını verdiği yapıtını resmetmeye başlar. Resmin merkezinde kendini küçük, kanlar içinde ve yüzünde çaresizliğin ifadesi ile büyük bir yatakta yatarken resmetmiştir. Karnını şiş resmetmiştir. Gözündeki yaş, üzüntüsünü betimlemektedir. Karnından çıkan kordona benzeyen kurdeleler, altı farklı figüre tutturulmuştur.Ortadaki fetüs erkektir. Frida’nın arzuladığı çocuğu simgeler. Onun solunda yer alan pembe alçı, Frida’nın omurgasındaki kırıklara işaret eder. Bu sembol onun pelvik bölgesinin temsilidir.  Sol altta bir makine, ortada Diego’nun ona verdiği bir orkide ve sağ tarafta bir leğen kemiği yer almaktadır. Sağ üstte yer alan salyangoz, kürtajın yavaşlığını temsil etmektedir.Arka planda yer alan kent görüntüsü, Rivera’nın bazı duvar resimlerini yaptığı Ford Motor Company’nin bir görüntüsü olan Detroit Sanayi kentidir. 

Frida Kahlo, sarsıntılı aşk hayatı, gençliğinde yaşadığı kaza, hastalıkları, acıları ile çok zor bir hayat yaşasa da resim sanatına çok önemli eserler bırakmıştır. Sadece eserleri ile değil, güçlü karakteri, duruşu ve zorluklarla baş edişi ile tüm kadınlara örnek olabilecek insanlardandır.