Gustav Klimt, Dame Mit Fächer.

Gustav Klimt’in Son Başyapıtı olan “Dame mit Fächer” (Yelpazeyle bir Kadın), Sotheby’s Londra Modern ve Çağdaş Akşam Müzayedesi’nde 74 milyon sterline (94.3 milyon dolar) satılarak Avrupa’da müzayedeyle satılan en pahalı tablo oldu. Toplam fiyat, ücretlerle birlikte 85.3 milyon sterlini (108 milyon dolar) aştı. Bu, Alberto Giacometti’nin 2010’da Londra Sotheby’s müzayedesinde satılan “L’homme qui marche I” (Yürüyen Adam I) adlı heykelinin değerini geçti.

Alberto Giacometti, L’homme qui marche I.

Eser, Hong Kong koleksiyoncusu için teklif veren Patti Wong & Associates’in kurucusu Patti Wong tarafından satın alındı.

Sotheby’s Europe başkanı Helena Newman, şunları söyledi: “Dame mit Fächer, Klimt’in zamansız ölümünden önce, sanatsal zirvesindeyken ve en başarılı, deneysel eserlerinden bazılarını üretirken yarattığı son portre. Bu eserlerin çoğu, kesinlikle en çok tanınan portreleri sipariş üzerineydi. Ancak bu tamamen farklı bir şey- sınırları zorlayan deneylerle dolu teknik bir güç turu ve aynı zamanda mutlak güzelliğe yürekten bir övgü.”

Dame mit Fächer, Gustav Klimt’in 1917-18 yıllarında tamamladığı bir tablodur. Bu eser, Klimt’in ölümünden kısa bir süre önce, atölyesinde bir sehpanın üzerinde bulunuyordu. Klimt’in en ünlü eserleri olan ‘The Kiss’(Öpücük) veya ‘Portrait of Adele Bloch-Bauer I’ (Adele Bloch- Bauer Portresi I) kadar tanınmasa da, sanatçının en sevilen eserlerinin doğallığını ve biçimsel ustalığını sergilemektedir.

Tablonun ana odak noktası, elinde tuttuğu bir yelpazeyle tasvir edilen bir kadın figürüdür. Kadının zarif kıyafeti ve şık şapkasıyla birlikte portresi, Klimt’in dönemine özgü olan Art Nouveau tarzının etkisini taşır. Resmin detaylarına baktığımızda, Klimt’in karakteristik tarzıyla uyumlu olarak, desenli ve süslü bir arka planla karşılaşırız. Altın yaldız detayları, esere zenginlik ve lüks bir hava katmaktadır.

“Yelpazeyle Bir Kadın”, Klimt’in ustalıkla kullanılan renk ve doku dokunuşlarıyla dikkat çeker. Figürün yüzündeki detaylı ifadeler, Klimt’in portrelerinde sıklıkla kullanılan stilize ve sembolik anlatımın bir örneğidir. Tablo, Klimt’in kadın figürlerine duyduğu ilginin bir yansıması olarak da değerlendirilebilir.

Gustav Klimt’in “Yelpazeyle Bir Kadın” eseri, sanat tarihinde önemli bir yer tutan bir tablodur. Hem sanatçının stilini yansıtması hem de o döneme özgü olan Art Nouveau akımının özelliklerini taşıması nedeniyle sanatseverler ve koleksiyonerler arasında büyük ilgi görmektedir.

https://instagram.com/__sanatadair__?igshid=MzRlODBiNWFlZA==