İtalyan polisi, Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi adlı eserinin 500 yıllık kopyasını bir baskın esnasında Napoli’deki bir apartman dairesinde buldu. Tablonun kaybolduğunun farkında olmayan yetkililere tabloyu teslim ettiler.Yetkililer Leonardo da Vinci’nin eseri Salvator Mundi’nin kopyasının çalındığını fark etmeme sebebi olarak “Virüs sebebiyle tablonun olduğu bölümün kapalı olduğunu” söyledi.

Police officers stand next to a recovered 500-year-old painting titled 'Salvator Mundi'.
Salvator Mundi Kopyası, Polisler Tarafından Bulundu.

Elini bir kutsama içinde kaldırmış ve kristal bir küre tutarken tasvir edilen İsa Mesih resmi, Napoli’deki San Domenico Maggiore Kilisesi’ndeki Doma Müzesi koleksiyonunun bir parçasıdır.

Resim, 15 Kasım 2017 tarihinde New York’ta müzayede şirketi Christie’s Müzayede Evi tarafından açık artırmada 450.3 milyon Amerikan Dolarına satıldı ve bu satışla bugüne kadar satılan en pahalı tablo oldu.

AFP
Salvator Mundi Kopyası.

Napoli Savcısı Giovanni Mellilo, “ Tablo, zeki ve gayretli polis operasyonu sayesinde Cumartesi günü bulundu.” dedi. “Konuyla ilgili herhangi bir şikayet olmadı ve aslında resmin saklandığı oda üç aydır açık olmadığı için ortadan kaybolduğunun farkında olmayan kilise yetkilileri ile temasa geçtik.” şeklinde açıklama yapıldı.

1500’lerin başlarına tarihlenen yağlı boya resmin Giacomo Alibrandi’ye ait olduğuna inanılıyor.

Salvator Mundi

KAYNAKÇA:

https://www.abc.net.au/news/2021-01-20/italy-police-stolen-500-year-old-painting-salvator-mundi-replica/13072108