14 Şubat Sevgililer Günü her yıl pek çok kişi tarafından kutlanmaktadır. Peki bu günü önemli kılan nedir? Sevgililer Gününe ismini veren kişi Aziz Valentine’dir. Anlatılanlara göre Roma’nın imparatorlarından biri olan II. Claudius savaşa gidecek asker kalmayınca evlilikleri yasaklamıştır. Fakat Aziz Valentine gizli bir şekilde gençleri evlendirmeye devam etmiştir. II. Claudius bu durumu öğrenince 14 Şubat 270 senesinde Aziz Valentine’yi öldürtmüştür.

st valentine ile ilgili görsel sonucu
Aziz Valentine

Birbirini seven insanları kavuşturan Aziz’in ölüm tarihi sevgililer günü olarak kabul edilmiştir. Aziz Valentine’nin kafatası Santa Maria in Cosmedin Bazilikası’nda yer almaktadır.

aziz valentine kafatası ile ilgili görsel sonucu
Aziz Valentine’nin kafatası, Santa Maria in Cosmedin.

Santa Maria in Cosmedin Bazilikası’nın revak kısmında yer alan “Bocca della Verita” yani Doğruluk Ağzı insan yüzü şekline sahip bir kabartmadır. Bu kabartma 1. yüzyıla tarihlenmektedir. Ancak ne amaçla yapıldığına dair kesin bir bilgi yoktur. Rögar kapağı, bir çeşmenin parçası ve bir pagan tanrı olarak yorumlayanlar vardır.   

bocca bella verita ile ilgili görsel sonucu
Bocca della Verita/Doğruluk Ağzı

Söylenenlere göre bu kabartmanın ağzına elini yerleştiren ve yalan söyleyen olursa, heykel ağzını kapatarak eli ısırırmış. Doğruluk Ağzı heykeli, Audrey Hepburn’un rol aldığı 1953 yapımı Roma Tatili isimli filmde de kullanılmıştır.

Roma Tatili Filmi.