Cecilia Gallerani Portesi (Kakımlı Kadın), Leonardo da Vinci, y. 1483-86, Ahşap üzerine Yağlıboya, 55 x 40 cm, Czartoryski Galerisi, Kracov.

Leonardo da Vinci’ye ait olan bu resim yaklaşık 1483-86 yıllarına tarihlenmektedir. Ahşap üzerine yağlıboya tekniği ile yapılmış olan bu resim 55 cm x 40 cm boyutlarındadır. Eser, Polonya’da Czartoryski Galerisi’nde sergilenmektedir. Eser 1800 yılında İtalya’da Prenses Izabela Czartoryska’nın oğlu Adam Jerzy tarafından satın alınmıştır. Eser, 1809-1830 yılları arasında Pulawy’deki müzeye bağışlanmıştır. Eserde yer alan kadın, burada bulunduğu süre boyunca Fransa Kralı I. Francis’in ‘Belle Ferronière’ olarak anılan metresi olarak düşünülmüştür. Ancak günümüzde bu kadının, Milano Dükü Ludovico Sforza’nın metresi olan Cecilia Gallerani’ye ( y. 1473-1536) ait olduğu bilinmektedir.

Kakım Detayı.

Kakım, Ludovico Sforza’nın amblemiydi ve bu resimde yer alan kakım da bunu betimler niteliktedir. Yunanca’da ” galê ” kelimesi kakım anlamına geldiğinden bu hayvanın resme dahil edilmesi kadının ismine de bir atıf olabilir.Kakım, sembolik olarak asalet ve saflığın sembolüdür. Sadakati de temsil eden bu hayvanın, bir metres ile birlikte verilmiş olması da sanatçının bunu bilerek esere koyduğunu düşündürür. Leonardo, anatomi bilgisi ve incelikli işçiliği ile kadın figürünü ve kakım figürünü ele almıştır. İnce ve uzun yüzü ile belirgin çenesi bu kadının Gallerani olduğu düşüncesini pekiştirir. Kadının sağ eli ile kakımın sağ patisi aynı biçimde konumlandırılmıştır. Ten renginin tonlarını oluşturan ince işçilik, hatların ve kemiklerin yapısını ortaya çıkarır. Kakım için de kullanılmış olan bu incelik, hayvanın anatomisini ve kürkünün ipeksiliğini başarılı şekilde yansıtır. Kadının kıyafetinin kol detaylarında tekrarlanan düğüm motifi vardır.

Kol Detayı.

Kadının boynuna sarılmış olan kolye ve alnındaki sıkı bant ile ellerinde kaymaktaymış gibi gözüken hayvan, portredeki bastırılmış enerjiyi hissettirir. Eserin arka planı 19. yüzyılda siyaha boyanmıştır ve modelin gölgeden çıktığı izlenimini vermiş gibidir. Portre 2016 senesinde Polonya’nın malı olmuştur.

Cecilia Gallerani Detay.