“Agamemnon’un Maskesi” Miken Kalesi’nde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan mezar yapılarındaki altın objelerden biridir. Maskeyi 1876 yılında Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann bulmuştur. Schliemann bu maske topraktan çıktığında “Agamemnon’un yüzüne baktım” demiştir. Agamemnon, Homeros’un İlyada’sındaki Yunan kahramandır. Bu kalenin Agamemnon’un evi olduğuna inandığından bu maskeye onun adını verdiği sanılmaktaydı. Ancak günümüzde bunun Schliemann’ın yaptığı bir reklam çalışması olduğu bilinmektedir.

Heinrich Schliemann

Maskeye yakından baktığımızda maskenin ölen kişinin yüzüne takılmak için yapıldığı görülür. Kulakların yanında yer alan küçük deliklere maskeyi yüze bağlayan ipin takıldığı düşünülmektedir. Maskede gözler badem şeklindedir ve kapalı gibidir. Kulaklar ve çene belirgin ve özgün bir görünümdedir.

Agamemnon’un Maskesi

Maskenin bir çekiç ile düz ve ince olacak şekilde dövülüp ardından tahta kalıplar üstünde tekrar dövülerek son şeklinin verildiği düşünülmektedir.

Maske Agamemnon’a ait olmasa da işçiliğinin dikkat çekici olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca yapılan kazı çalışmalarında yaklaşık 13 kilogram altın obje bulunduğu tahmin edilmektedir.